top of page

Czy wiesz jak prawidłowo dobrać rozmiar pierścionka ?

Zaktualizowano: 28 lis 2022

ROZMIARY PIERŚCIONKÓW

Ten artykuł w szybki i czytelny sposób zapozna Cię z obowiązującą Polską rozmiarówką, jak również pomoże Ci w samodzielny sposób zmierzyć rozmiar palca.


POLSKIE ROZMIARY PIERŚCIONKÓW

Polski system rozmiarów pierścionków jest liniową skalą wielkości, która przypisuje wartości do 1/3 milimetra przyrostów średnicy wewnętrznej. Skomplikowane? Już tłumaczymy.

Polskie rozmiary pierścionków bazują na tabeli z rosnącymi liczbami 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 itd, ale w praktyce nie ma tak małego pierścionka jak w rozmiarze 1 czy 2. Najmniejszy rozmiar pierścionka, jaki można najczęściej znaleźć w sklepach, to rozmiar 6. W praktyce więc rozmiary pierścionków rozpoczynają się od rozmiaru 6, dlatego dla uproszczenia przyjęto, że tabele z rozmiarami pierścionków podaje się od rozmiaru 5 (pomijając te mniejsze).


TABELA ROZMIARÓW

Poniżej mogą się Państwo zapoznać z tabelą rozmiarów pierścionków. Tabela dzieli się na trzy kolumny: rozmiar pierścionka, średnica wewnętrzna pierścionka oraz obwód wewnętrzny pierścionka.
ŚREDNICA WEWNĘTRZNA PIERŚCIONKA

Tabela rozmiarów pierścionka zaczyna się od rozmiaru 5 przy średnicy wewnętrznej 14,00 milimetra. Zauważ, że średnica wewnętrzna pierścionka zwiększa się co 1/3 milimetra.


OBWÓD WEWNĘTRZNY PIERŚCIONKA

Obwód wewnętrzny pierścionka wzrasta wraz z rozmiarem pierścionka. Zauważ, że obwód pierścionka jest niczym innym jak wynikiem:

Rozmiar pierścionka + 40 = obwód wewnętrzny pierścionka

Np. Rozmiar 11 + 40 = 51 mm (obwód wewnętrzny pierścionka).


JAK ZMIERZYĆ ROZMIAR PIERŚCIONKA W DOMU

Zmierz obwód swojego palca np. nitką.

KROK 1

Zaznacz na nitce np. markerem początek pomiaru.

KROK 2

Owiń nitkę wokół palca. Zwróć uwagę na kostkę, bo w przeciwnym wypadku kupiony pierścionek może przez nią nie przejść.

KROK 3

Nitka w trakcie mierzenia powinna tylko lekko przylegać do palca. Na pewno nie powinna go obciskać, bo pomiar nie będzie miarodajny.

KROK 4

Zaznacz na nitce kreskę w miejscu, gdzie zawinięta zrównuje się z kreską, którą zaznaczyłaś wcześniej.

KROK 5

Połóż nitkę na płaskiej powierzchni i zmierz odległość zaznaczonych na niej przez Ciebie kresek. Jest to obwód Twojego palca. Możesz już odczytać z tabeli jaki masz rozmiar pierścionka na podstawie swojego obwodu palca.


WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE MIERZENIA

• Pierścionek oraz obrączka powinny przechodzić przez staw (kostkę) z lekkim oporem. Palce reagują m.in. na temperaturę, innym rozmiar może być pod koniec dnia niż wczesnym rankiem, dlatego warto go dokonać o różnych porach.

• Jeśli pomiar wypada pomiędzy dwoma rozmiarami - wybierz mniejszy.

• Rozmiar palca u prawej i lewej dłoni zazwyczaj różni się o około 1 rozmiar.Mamy nadzieję, że wpis okazał się dla Ciebie pomocny i bez trudu uda Ci się określić Twój rozmiar pierścionka. Jeśli podoba Ci się artykuł lub masz jakieś pytania zostaw komentarz lub serduszko.


Zapraszamy również do przeczytania naszych innych artykułów.


4197 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page