Czy wiesz jak prawidłowo dobrać rozmiar pierścionka ?

Zaktualizowano: 3 dni temu

ROZMIARY PIERŚCIONKÓW

Ten artykuł w szybki i czytelny sposób zapozna Cię z obowiązującą Polską rozmiarówką, jak również pomoże Ci w samodzielny sposób zmierzyć rozmiar palca.


POLSKIE ROZMIARY PIERŚCIONKÓW

Polski system rozmiarów pierścionków jest liniową skalą wielkości, która przypisuje wartości do 1/3 milimetra przyrostów średnicy wewnętrznej. Skomplikowane? Już tłumaczymy.

Polskie rozmiary pierścionków bazują na tabeli z rosnącymi liczbami 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 itd, ale w praktyce nie ma tak małego pierścionka jak w rozmiarze 1 czy 2. Najmniejszy rozmiar pierścionka, jaki można najczęściej znaleźć w sklepach, to rozmiar 6. W praktyce więc rozmiary pierścionków rozpoczynają się od rozmiaru 6, dlatego dla uproszczenia przyjęto, że tabele z rozmiarami pierścionków podaje się od rozmiaru 5 (pomijając te mniejsze).


TABELA ROZMIARÓW

Poniżej mogą się Państwo zapoznać z tabelą rozmiarów pierścionków. Tabela dzieli się na trzy kolumny: rozmiar pierścionka, średnica wewnętrzna pierścionka oraz obwód wewnętrzny pierścionka.
ŚREDNICA WEWNĘTRZNA PIERŚCIONKA

Tabela rozmiarów pierścionka zaczyna się od rozmiaru 5 przy średnicy wewnętrznej 14,00 milimetra. Zauważ, że średnica wewnętrzna pierścionka zwiększa się co 1/3 milimetra.


OBWÓD WEWNĘTRZNY PIERŚCIONKA

Obwód wewnętrzny pierścionka wzrasta wraz z rozmiarem pierścionka. Zauważ, że obwód pierścionka jest niczym innym jak wynikiem:

Rozmiar pierścionka + 40 = obwód wewnętrzny pierścionka

Np. Rozmiar 11 + 40 = 51 mm (obwód wewnętrzny pierścionka).


JAK ZMIERZYĆ ROZMIAR PIERŚCIONKA W DOMU

Zmierz obwód swojego palca np. nitką.

KROK 1

Zaznacz na nitce np. markerem początek pomiaru.

KROK 2

Owiń nitkę wokół palca. Zwróć uwagę na kostkę, bo w przeciwnym wypadku kupiony pierścionek może przez nią nie przejść.

KROK 3

Nitka w trakcie mierzenia powinna tylko lekko przylegać do palca. Na pewno nie powinna go obciskać, bo pomiar nie będzie miarodajny.

KROK 4

Zaznacz na nitce kreskę w miejscu, gdzie zawinięta zrównuje się z kreską, którą zaznaczyłaś wcześniej.

KROK 5

Połóż nitkę na płaskiej powierzchni i zmierz odległość zaznaczonych na niej przez Ciebie kresek. Jest to obwód Twojego palca. Możesz już odczytać z tabeli jaki masz rozmiar pierścionka na podstawie swojego obwodu palca.


WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE MIERZENIA

• Pierścionek oraz obrączka powinny przechodzić przez staw (kostkę) z lekkim oporem. Palce reagują m.in. na temperaturę, innym rozmiar może być pod koniec dnia niż wczesnym rankiem, dlatego warto go dokonać o różnych porach.

• Jeśli pomiar wypada pomiędzy dwoma rozmiarami - wybierz mniejszy.

• Rozmiar palca u prawej i lewej dłoni zazwyczaj różni się o około 1 rozmiar.