top of page

Jak wyczyścić naszą biżuterię domowymi sposobami ?

DOMOWE SPOSOBY NA CZYSZCZENIE BIŻUTERII

Jeżeli zależy nam, aby nasza biżuteria wyglądała tak jak zaraz po zakupie i nie ciemniała musimy odpowiednio o nią zadbać. Zdradzimy kilka prostych zasad przechowywania i czyszczenia biżuterii, które sprawią że zachowa swój blask.


JAK PRZECHOWYWAĆ BIŻUTERIĘ?

Przede wszystkim należy ograniczyć do niej dostęp powietrza i czynników zewnętrznych, które mają na nią negatywny wpływ. Dobrym i tanim sposobem są woreczki strunowe, które sprawią że nasze błyskotki się nie porysują i będą chronione przed szkodliwymi czynnikami środowiska. Należy jednak pamiętać by każdy wyrób jubilerski był zapakowany oddzielnie, dzięki temu unikniemy splątanych łańcuszków lub zarysowań. Takie woreczki dobrze jest przechowywać w kuferku na biżuterię bądź w miejscu gdzie nie będą narażone na wilgoć lub zgniecenie.DOMOWE SPOSOBY NA CZYSZCZENIE BIŻUTERII :


1. PROFESJONALNY PŁYN DO CZYSZCZENIA BIŻUTERII

Najwygodniejszym i najprostszym produktem do czyszczenia złotej i srebrnej biżuterii są przeznaczone do tego profesjonalne preparaty. Z którymi postępujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Co ważne tego typu płyny znacznie opóźniają proces ponownego ciemnienia biżuterii.


2. SZMATKA DO POLEROWANIA BIŻUTERII

Z pomocą miękkiej szmatki do renowacji biżuterii możemy dokładnie wypolerować nasze wyroby dzięki czemu będą doskonale lśnić.


3. CZYSZCZENIE BIŻUTERII ZA POMOCĄ SZCZOTECZKI I PASTY DO ZĘBÓW

W przypadku braku specjalnej szmatki do polerowania biżuterii, możemy przywrócić jej połysk po przez delikatne czyszczenie przy użyciu miękkiej szczoteczki i pasty do zębów (uwaga: nie wykorzystujemy do tego pasty z drobinkami itp, gdyż może ona porysować powierzchnię). Po usunięciu ciemnego nalotu wyrób dokładnie opłukać ciepłą wodą i wytrzeć do sucha.


4. CZYSZCZENIE BIŻUTERII ZA POMOCĄ SOLI KUCHENNEJ I SODY OCZYSZCZONEJ

Przy problematycznych zabrudzeniach dobrze sprawdzi się mieszanka z produktów, które znajdziemy u siebie w domu min.:

• Soda oczyszczona,

• Sól kuchenna,

• Folia aluminiowa,

• Woda.

Miseczkę wykładamy folią aluminiową, następnie nalewamy szklankę gorącej wody, wsypujemy 2 łyżeczki soli i 2 łyżeczki sody oczyszczonej. Dokładnie mieszamy roztwór i wkładamy do niego zabrudzoną biżuterię na ok. 15 minut. Możemy ją również w międzyczasie doczyszczać miękką szczoteczką do zębów. Gdy nalot całkowicie zejdzie, opłukujemy wyroby w ciepłej wodzie i wycieramy do sucha. Na koniec biżuterię możemy wypolerować miękką szmatką.


NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY CZYSZCZENIU BIŻUTERII?


1. SREBRO POZŁACANE - Grubość złotej warstwy mierzona jest w mikronach, dlatego przy intensywnym polerowaniu, pocieraniu czy szczotkowaniu ta cienka warstwa złota może zostać naruszona i po prostu zejść. Na wierzch wyjdzie wtedy oryginalny kolor srebra.


2. BIŻUTERIA OKSYDOWANA - To rodzaj biżuterii z ciemnym nalotem, stylizowanym na „stare” i spełnia funkcje ozdobne. Takiej biżuterii nie uda nam się doczyścić, ponieważ możemy ją permanentnie zniszczyć.

1308 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page