top of page

KAMIEŃ SYNTETYCZNY A NATURALNY


 

Kamień naturalny

Kamieniami naturalnymi inaczej nazywamy minerały, pochodzenia organicznego znajdujące się w przyrodzie. Występują bardzo rzadko i tylko w określonych miejscach, z tego też powodu są bardzo cenne. Niestety ich zasoby się kurczą, a wydobycie niesie za sobą nieodwracalne szkody dla środowiska. Między innymi dlatego od dawna poszukiwano sposobów na stworzenie ich syntetycznych odpowiedników.Kamień syntetyczny

Kamienia syntetycznego nie możemy mylić z kamieniem sztucznym takim jak np. cyrkonia, ponieważ jego skład chemiczny jest bardzo zbliżony do kamienia naturalnego. Kamienie syntetyczne początkowo były droższe od samych kamieni naturalnych. Przede wszystkim przez drogą technologię, jaką używano do ich wytworzenia. Drugim czynnikiem wpływającym na wysokość ceny była wyższa jakość kamieni - cechami jubilerskimi przebijały wszystkie kamienie naturalne - były one czystsze, miały również dużo ładniejsze i bardziej intensywne kolory. Aktualnie ceny kamieni syntetycznych są nieco niższe ze względu na popularność i szeroką dostępność.
Ciekawostką jest to, że dzisiaj nie istnieje już żaden kamień szlachetny, który nie miałby swojego syntetycznego odpowiednika. Różnicę pomiędzy kamieniami naturalnymi a syntetycznymi może dostrzec jedynie wprawne oko gemmologa uzbrojonego w lupę lub mikroskop. A niekiedy nawet w ten sposób nie otrzymamy w 100% wiarygodnej opinii i potrzebny będzie specjalistyczny sprzęt.


Kamień syntetyczny to idealny bliźniak kamienia naturalnego - bez inkluzji, czy wyrostków, które prawie zawsze występują w kamieniach szlachetnych. Ponadto jego wytworzenie jest przyjazne dla środowiska, a cena bardziej przystępna. Dzięki temu każdy z nas może mieć dostęp do biżuterii z ulubionym kamieniem.

380 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page