top of page

KAMIEŃ Z KOSMOSU.

Skład moissanitu to przede wszystkim krzem i węgiel. Świat poznał Moissanit dopiero w 1893 r. za sprawą Henriego Moissana, który prowadząc wówczas badania w Diablo Canyone w Arizonie, odkrył występujące w jego wnętrzu kryształki węgliku krzemu. Był to znakomity i niezwykle rzadko występujący minerał. Wielkie odkrycie Hanriego Moissana zainspirowało go do odtworzenia tego niezwykłego minerału w swoim laboratorium. Niestety bez skutku…

Dopiero po czterech stuleciach naukowcom z Charles&Colvard udało się opatentować i odtworzyć ten niesamowity minerał. Był to długo oczekiwany przełom w dziedzinie wytwarzania kamieni szlachetnych. Na czym polega więc niezwykłość tego kamienia?


Zacznijmy od jego blasku - struktura chemiczna Moissanitu pozwala na przenikanie przez niego światła i przekierowywania go lepiej w odróżnieniu od innych kamieni szlachetnych. Jego współczynnik załamania światła jest wyższy od diamentu, co przyczynia się do mocniejszego blasku.

Kolejnym aspektem jest wytrzymałość - Moissanit zajmuje drugie miejsce po diamencie w skali Mohsa. Jego współczynnik wynosi 9,25. Jest więc praktycznie równie wytrzymały i odporny na zarysowania jak diament.

Brylancja - zwana też dyspersją światła to zjawisko świetlne w postaci iskrzących się odbić. Efekt brylancji polega na tym, że dolna część kamienia szlifowanego, zwana podstawą, działa jak zwierciadło. Promienie świetlne padające na taflę kamienia załamują się na jego powierzchni i wnikają w głąb. Padając na podstawę, ulegają odbiciu i wracają do czoła kamienia, gdzie podlegają kolejnemu załamaniu. Przy obrocie oszlifowanego kamienia efekty świetlne ulegają stałym zmianom, co daje efekt wielobarwnych migotliwych refleksów, tym intensywniejszych, im szlif jest bardziej precyzyjny. W aspekcie brylancji Moissanit przewyższa wszystkie inne kamienie szlachetne.


Obecnie Moissanit nie wymaga wydobycia. Kryształy hodowane są w kontrolowanym i przyjaznym dla środowiska laboratorium. Kupując biżuterię z Moissanitem masz pewność, że proces jego pozyskania nie powodował niczyjego cierpienia oraz nie eksploatował środowiska.


472 wyświetlenia3 komentarze

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page