Próby złota - czym są?

Zaktualizowano: 12 sty 2020

Kiedy decydujemy się na ważny wybór w sklepie jubilerskim, kierujemy się nie tylko estetyką produktu, ale również zwracamy uwagę na jego jakość. Oprócz wyboru rzetelnego sklepu z biżuterią, najczęściej decydujemy się na biżuterię wykonaną z metali szlachetnych tj. złotą bądź srebrną. Dziś przyjrzymy się oznaczeniem na wyrobach ze złota.

To kilku cyfrowa liczba, która oznacza, jaką zawartość złota zawiera biżuteria. Jeśli dwa pierścionki będą wyglądały identycznie, ale wykonane zostaną ze złota o różnych próbach, będą różniły się ceną – to złoto, które ma wyższą próbę, będzie droższe. Wydawać nam się może, że skoro złoto wygląda podobnie, to dlaczego mielibyśmy za nie zapłacić więcej?


Jakość a cena

Wprawdzie im wyższa próba, tym bardziej szlachetne złoto, ale musimy pamiętać tu o jednej rzeczy. Złoto bez domieszek będzie bardziej podatne na zarysowania. Z kolei złoto o niższych próbach, ze względu na liczne domieszki, dłużej pozostanie bez uszkodzeń. Wiele osób błędnie wnioskuje, że jeśli wybierze złoto o wyższej próbie, zyska biżuterię o ładniejszym kolorze. W rzeczywistości barwa złota nie zależy w żaden sposób od próby, a od dodanych innych metali. Złoto ma zawsze taki sam kolor i jego próba nie ma tu nic do rzeczy.Najpopularniejsze próby złota

Najczęściej spotykane oznaczenia na wyrobach jubilerskich to 333 - 8k złoto oraz 585 - 14k złoto. Oznacza to, że na 1000 jednostek przypada 333 czy 585 jednostek złota. Można spotkać wyroby również w próbie 750 czyli wykonane 18-karatowego złota. Najwyższą istniejącą próbą złota jest „słynne” 24k złoto o próbie 999. Wykorzystuje się ją głównie do wyrobów sztabek złota. Jako, że jest zbyt miękkie by można było go użyć do innych wyrobów.

Jeśli szukasz wysokiej jakości biżuterii, dobrze trafiłeś! Koniecznie zajrzyj do naszego sklepu https://www.moissanit.pl/sklep Jesteśmy pewni, że znajdziesz tam coś idealnego dla siebie!

2850 wyświetleń0 komentarzy