top of page

Symbolika pierścionków na poszczególnych palcach dłoniWszyscy wiemy, jaka jest symbolika noszenia pierścionka na palcu serdecznym. Zakładamy na niego obrączkę ślubną lub pierścionek zaręczynowy, który informuje o naszym stanie cywilnym lub planowanym ślubie.


Czy poza noszeniem pierścionka na palcu serdecznym, ozdoby na innych palcach również mają ukryte znaczenie? Oczywiście, że tak. Poznajcie bliżej symbolikę i znaczenie poszczególnych pierścionków na palcach.Zacznijmy od kciuka


Noszenie pierścionka na tym palcu ma wiele znaczeń. W starożytnej Grecji był swego rodzaju talizmanem, który miał zapewnić nam siłę, zdrowie i witalność. Aktualnie uchodzi za symbol otwartości na świat, nowości i temperamentu. Często jest również uznawany za deklarację homoseksualizmu zwłaszcza wśród kobiet.

Palec wskazujący


Kiedyś pierścionki noszone na tym palcu, głównie w kręgach chrześcijańskich oznaczały wysoki status społeczny, prestiż i sprawowaną pozycję. Natomiast w kulturze Żydowskiej, palec ten był zarezerwowany na obrączkę ślubną. Obecnie po dziś dzień trend noszenia ozdób na tym palcu utożsamia się z zamożnością i chęcią zdobycia uznania.

Palec środkowy


Noszenie pierścionków na tym palcu w aspekcie historycznym znajdziemy w chińskiej koncepcji yin i yang. To właśnie według niej pierścionek noszony na tym palcu ma znaleźć balans, zachować dobrą równowagę, harmonię życiową i rozgraniczyć dobro od zła. Aktualnie zajmuje drugie miejsce po palcu serdecznym, jako najchętniej przyozdabiany biżuterią. Noszenie pierścionka na tym palcu ma również aspekt psychologiczny. Według psychologów osoby noszące ozdoby w tym miejscu pragną poprawić swoją samooceną oraz podnieść pewność siebie.

Palec serdeczny


Symbolika tego palca jest nader oczywista. To najbardziej szczególne miejsce zarezerwowane na pierścionek zaręczynowy i obrączkę. Najczęściej noszone na lewej dłoni. Według antycznych wierzeń to właśnie przez ten palec przechodzi żyła miłości „vena amoris”, która jest bezpośrednio połączona z sercem. W tym przypadku również wybór dłoni ma znaczenie. Lewa oznacza pasywność w związku, z kolei prawa dłoń symbolizuje postawę aktywną, która daje z siebie więcej. Na tym palcu noszone są również sygnety oraz pierścienie herbowe.

Mały palec


Do czasów XX wieku, na tym palcu noszono biżuterię rodową. Stanowiła ona symbol władzy i uznania. Aktualnie noszenie biżuterii na tym palcu oznacza przynależność do grupy przestępczej lub otwartość seksualną.

Z biegiem lat i coraz to nowszymi trendami, możemy zauważyć, że symbolika noszenia pierścionków zaciera się i niknie. Wyraźna wciąż pozostaje jedynie dla palca serdecznego. Jeżeli znacie jeszcze jakąś ukrytą symbolikę, podzielcie się nią z nami w komentarzach.


2346 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page