top of page
Pielęgnacja biżuterii

Użytkowanie i pielęgnacja biżuterii

Biżuteria stanowi efektowny dodatek do każdej stylizacji, ale jak każdy przedmiot może ulegać stopniowemu zużyciu. Dlatego, zdradzamy jak pielęgnować swoją biżuterię, by jak najdłużej zachować jej blask i piękny wygląd.

6801E2AB-ACBD-4DBC-8248-54F3662DB46B_1_201_a_edited.jpg

Srebro

Srebro jest metalem szlachetnym, stosunkowo miękkim w porównaniu do złota, który w naturalny sposób rysuje się, matowieje i ulega stopniowemu zużyciu. Ponadto wilgoć i chemia przyczyniają się do oksydacji srebra (czernienie i matowienie), w wyniku której nasz srebrny wyrób pokrywa się ciemnym nalotem. Warstwę tę bez problemu można usunąć specjalną ściereczką do biżuterii lub w przypadku bardziej uciążliwym do starcia, oddać wyrób jubilerowi na czyszczenie. Aby jak najdłużej cieszyć się piękną biżuterią ze srebra i zapobiec ww. przypadkom należy stosować poniższe zasady:

  1. Unikać mechanicznego ścierania się srebra i narażania na ryzyko odgięcia metalu tj. zdejmować biżuterię do prac domowych, na siłownię etc.

  2. Unikać stosowania środków chemicznych na biżuterię, w tym również kosmetyków.

  3. Nie przechowywać biżuterii w miejscach narażonych na wilgoć np. łazienka.

  4. Regularnie czyścić biżuterię ciepłą wodą z mydłem przy użyciu miękkiej ściereczki lub w myjce ultradźwiękowej. 

Srebro pozłacane

 Nasza biżuteria pozłacana , pokryta jest ponad 2,5 mikronami 24k złota. Ponadto dodatkowo pokryta jest przeźroczystą powłoką zabezpieczającą warstwę pozłocenia. Jednak jak w przypadku każdego metalu pokrytego warstwą innego metalu np. złota, rodu itp. naturalnym procesem jest jego ścieranie. Zatem zmiana barwy takiej biżuterii nie jest wynikiem słabej jakości czy wady produktu i nie podlega reklamacji. Aby jak najbardziej opóźnić ten proces, należy przestrzegać poniższych zasad pielęgnacji biżuterii pozłacanej/rodowanej:

  1. Unikać mechanicznego ścierania  metalu tj. zdejmować biżuterię do prac domowych, na siłownię etc.

  2. Nie stosować środków chemicznych na biżuterię, w tym również kosmetyków oraz psikania perfumami.

  3. Ściągać biżuterię do kąpieli. Unikać nadmiernego moczenia.

  4. Przechowywać biżuterię w suchym miejscu.

  5. Podczas czyszczenia biżuterii nie stosuj środków chemicznych, wystarczy ciepła woda z mydłem oraz nie pocieraj zbyt mocno metalu, aby nie zetrzeć warstwy pozłocenia/rodowania.

W przypadku znacznego starcia się warstwy pozłocenia/ rodu, Klienci naszego sklepu mają możliwość odesłania nam biżuterii zakupionej w naszym sklepie w celu ponownego pozłocenia - żółtym złotem/rodowania. Koszt usługi 100zł, przygotowanie biżuterii pod ten proces jest dla Klienta bezpłatny. Jeśli natomiast cenisz sobie trwałość, rekomendujemy zakup biżuterii ze złota.

ECBD714C-8E05-414B-BA9F-6F6424AB63F7_1_201_a.jpeg
1663520246350 3_edited_edited.jpg

Złoto 585 i 750

Próba złota to parametr określający zawartość złota w metalu, czyli jeśli znajduje się w nim 75% złota to wyrób, posiada oznaczenie 750. Jeśli dwa pierścionki będą wyglądały identycznie, ale wykonane zostaną ze złota o różnych próbach, będą różniły się ceną – to złoto, które ma wyższą próbę, będzie droższe. Wprawdzie im wyższa próba, tym bardziej szlachetne złoto, ale musimy pamiętać tu o jednej rzeczy - złoto bez domieszek będzie bardziej podatne na zarysowania. Dlatego przy wyborze biżuterii do noszenia na codzień rekomendujemy złoto 585, które jest twardsze i dzięki temu bardziej odporne od 750. Niemniej jednak musimy pamiętać, że niezależnie od próby złota jest to metal szlachetny, na który jeśli zadziała siła mechaniczna, może się odgiąć, ułamać czy zniekształcić.

Moissanite

Moissanit to intrygujący i bardzo rzadko występujący w naturze minerał - węglik krzemu. Aktualnie nie wymaga wydobycia, ponieważ powstaje w wysokiej klasy wyspecjalizowanych laboratoriach, spełniających najwyższe standardy produkcji.  

Moissanit charakteryzuje się wysoką twardością wręcz porównywalną do diamentu bo aż, 9,25 w skali Mohsa. Ten niezwykły minerał posiada również wiele innych cech zbliżonych do swojego szlachetnego kuzyna. Moissanit zarówno jak diament zachowuje kolor i swój wieczny blask. Ponadto cechuje go lepsza od diamentów dyspersja i brylancja, da się go lepiej oszlifować od diamentów, dlatego obiektywnie zawsze wygra cechami jubilerskimi z brylantem. Ten wyjątkowy kamień zachowuje się identycznie jak diament, dlatego jest dość odporny na zarysowania czy pęknięcia. Niemniej jednak podobnie jak w przypadku brylantów nie oznacza to, że jest niezniszczalny. Podpowiadamy zatem jak dbać o taką biżuterię:

  1. Codziennie Twoja biżuteria jest narażona na różnego rodzaju zabrudzenia, które mogą mieć niekorzystny wpływ na wygląd klejnotu. Jak tego uniknąć? Możesz w bezpieczny sposób wyczyścić kamień ciepłą wodą z mydłem, przy użyciu miękkiej szczoteczki i ściereczki do biżuterii. Możesz również oddać swoją biżuterię jubilerowi na profesjonalne czyszczenie.

  2. Pamiętaj, aby biżuterię z moissanitami czy też z brylantami zawsze przechowywać oddzielnie, ponieważ w przeciwnym razie mogę się o siebie zarysować.

  3. Zawsze ściągaj biżuterię do prac domowych, czy w warsztacie, ponieważ przy niefortunnym uderzeniu, możesz ukruszyć kamień. To samo stanie się w przypadku biżuterii z brylantem.

W.w. uszkodzenia nie są wynikiem słabej jakości czy wady produktu i nie podlegają reklamacji.

Projekt bez tytułu-6.png
bottom of page